23 października uczniowie ZPO w Miłkach uczestniczyli w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną REKONSTRUKTO z Lublina. Tym razem udaliśmy się do średniowiecznej Europy. Prowadzący spotkanie rycerze, przebrani w stroje z epoki, zaprezentowali genezę powstania rycerstwa europejskiego oraz genezę i ideologię sarmatyzmu polskiego w XI wieku. Zaprezentowali widzom bogatą kolekcję broni i rekwizytów. Uczniowie dowiedzieli się, do czego służył korbacz, buzdygan, nadziak oraz topór.
W czasie spotkania odbyło się uroczyste pasowanie kandydata na rycerza. Zaszczytu tego dostąpił Piotr Horoszkiewicz z klasy IV, który złożył przysięgę na wierność ideałom rycerskim i przysiągł posłuszeństwo królowi. Inny uczestnik, Tomasz Arciszewski z kl. IIb gimnazjum, nie miał tyle szczęścia, ponieważ został zakuty w dyby. Aby odzyskać wolność, obiecał , iż poprawi swoje oceny z polskiego, matematyki i historii, a także przez miesiąc nie będzie podrywał dziewczyn. Jedna z uczennic, Blanka Zielińska z kl. IIa, została oskarżona o czary i posadzona na krześle inkwizycyjnym. W jej obronie stanął Oliwier Jurkin z kl. IV i bez problemu pokonał silniejszego od siebie rycerza. Tym samym uratował honor Blanki.
Śmiałkowie mogli sprawdzić swoją tężyznę, podnosząc dwunastokilogramowy miecz. Najlepsza okazała się Asia Zalewska, która bez trudu pokonała starszych od siebie gimnazjalistów. Po zakończeniu spotkania uczniowie mieli możliwość bliższego przyjrzenia się broni przywiezionej przez rycerzy z Lublina. Dawali się zakuć w dyby i bez protestu siadali na krześle inkwizycyjnym. Czyżby woleli średniowieczne metody wychowawcze?
Agnieszka Hryszko